VIII Mazowieckie Wigilijne Spotkanie Muzealników w Opinogórze Górnej

1-47904W Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się wigilia Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Wręczono także Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Krzysztofowi Wittowi.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP Krzysztofa Piotra Witta – wybitnego działacza emigracyjnego, pisarza, twórcę kultury i wieloletniego publicystę Radia Wolna Europa. Odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Krzysztof Bieńkowski – Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie. Krzyż został przyznany za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii, kultury i sztuki oraz za działalność publicystyczną. Z wnioskiem o nadanie publicyście medalu wystąpił Roman F.Kochanowicz – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Krzysztof Piotr Witt (ur.1939 r.) to wybitny publicysta Radia Wolna Europa, pisarz, historyk, eseista, działacz emigracyjny i krytyk sztuki – od 1982 roku przebywający ze względów politycznych na emigracji we Francji. W Polsce prowadził dział sztuki dawnej w czaspopiśmie ,,Sztuka” (1974-1981). Publikował także w ,,Przekroju” ,,Ruchu Muzycznym” ,,Współczesności” i ,,Kierunkach”. Współpracował blisko z ,,Kulturą Paryską” J.Giedroyca. Opublikował kilkadziesiąt esejów o sztuce XVII-XX wieku. Był także komentatorem politycznym Radia Wolna Europa od lat osiemdziesiątych do końca istnienia rozgłośni. Jest autorem rozpraw popularyzujących m.in. Panoramę Racławicką i twórczość Fryderyka Chopina ,,Przedpiekle sławy.Rzecz o Chopinie”. Piotr Witt zasłynął również jako badacz historyczny dziejów Polaków we Francji i opracował pierwszą monografię Ambasady Polskiej w Paryżu (,,Hotel de Monaco-Ambassade de Pologne”. Współpracuje stale z Muzeum Narodowym w Warszawie, Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Wydziałem Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie spotkania wigilijnego odbyła się również sesja naukowa, na której referaty i prezentacje wygłosili: Piotr Witt (,,Tadeusz Kościuszko-bohater o nieznanym obliczu”), dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologii w Warszawie (,,Ziemia Ciechanowsko-Przasnyska a Puszcza Kurpiowska”), Wojciech Prus-Wiśniowski (,,30-lecie Prywatnego Muzeum Regionalnego Bożeny i Wojciecha Prus-Wiśniowskich w Górze Kalwarii”), Wojciech Gurczyk (,,Podsumowanie Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościołach fundacji Krasińskich”) oraz Magda Bral (,,Prezentacja katalogu do wystawy Polonia Restituta – Polskie drogi do niepodległości”). Honorowym gościem spotkania była Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich Okręgu Mazowieckiego – Halina Czubaszek i Wójt Gminy Opinogóra Górna – Piotr Czyżyk. Spotkanie uświetnił koncert Jakuba Kozuba i występ Alicji Kaszubowskiej.