Mazowieckie Zapusty 2018

IMG_20180211_141220W ostatni karnawałowy weekend 11 lutego 2018 w Nowej Krępie w gminie Przasnysz odbył się XXXVII Przegląd Zespołów Zapustnych. Uroczystość ta organizowana jest corocznie w różnych wsiach na Mazowszu i znana jest też pod nazwą Mazowieckich Zapustów. Impreza odbywa się cyklicznie w ramach programu kulturalnego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Jak co roku spotkanie to zgromadziło liczne grono miłośników staropolskich zwyczajów i  twórczości ludowej. Gościem święta był Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury MUW w Ciechanowie wraz z parlamentarzystami poseł Anną Cicholską i senatorem dr Janem Marią Jackowskim.

Gospodarzem tegorocznej edycji Zapustów była Nowa Krępa – wieś  w której żywe są do dziś dnia tradycje ludowej obrzędowości. Przegląd zespołów ludowych przyciągnął młodszych i starszych mieszkańców okolicznych miejscowości. Mazowieckie Zapusty stanowią współcześnie atrakcyjną formę popularyzacji obrzędów ludowych – często dawno już zapomnianych. Uroczystość rozpoczął barwny korowód przebierańców, którzy śmiechem, żartem i piosenką przypominali mieszkańcom i gościom uroczystości w Krępie o dawnym życiu wsi polskiej. Barwny korowód kolędników zachęcał do wspólnej zabawy. Po odbyciu barwnego pochodu wszyscy uczestnicy zabawy udali się na salę, gdzie mazowieckie zwyczaje, skecze i pieśni ludowe zaprezentowane zostały przez zespoły amatorskie. Każdy z zapustnych zespołów zaprezentował własny program artystyczny.

Impreza Mazowieckich Zapustów zajmuje na mapie kulturalnej i etnograficznej Mazowsza szczególne miejsce i ściąga turystów z całej Polski. Organizatorem Mazowieckich Zapustów 2018 Muzeum Szlachty Mazowieckiej we współpracy z Wójtem Gminy Przasnysz Grażyną Wróblewską, oraz pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej im. J.Narzymskiego w Bogatem.

IMG_20180211_140826

IMG_20180211_160608