Święto Wojska Polskiego w Przasnyszu

15 sierpnia 2018 roku odbyły się w Przasnyszu obchody Święta Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył Krzysztof Bieńkowski – kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.

Uroczystości zgromadziły tłumy mieszkańców Przasnysza i pobliskich okolic, którzy przybyli aby oddać cześć Wojsku Polskiemu w jubileuszowym Roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody Święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Chrystusa Zbawiciela, którą odprawił proboszcz ks. kanonik Romuald Ciesielski.

Po zakończeniu nabożeństwa pododdziały wojska wraz z pocztem sztandarowym uroczyście przemaszerowały na Rynek Miejski. Wraz z wojskiem defilowały grupy rekonstrukcji historycznej i szwadron kawalerii wystawiony przez Stajnę – Księstwo Pana Jacka Piotrowskiego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Dowódca Ośrodka – wz. ppłk Bogusław Postek.- po przywitaniu gości przedstawił w okolicznościowym wystąpieniu rolę zwycięstwa Polaków  w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Podziękował on również żołnierzom za wzorową realizację zadań i osiągnięcia w służbie. Zasłużeni żołnierze otrzymali odznaczenia nadane przez Ministra Obrony Narodowej, oraz awanse na wyższe stopnie wojskowe. Po Apelu Pamięci odbyła się uroczysta defilada.

Streszczenie przemówienia Krzysztofa Bieńkowskiego:

Żołnierze, szanowni goście oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic. To dzięki waszej służbie, dzięki Wojsku Polskiemu nasze wartości, wartości patriotyczne, wartości narodowe były bronione. Wiemy, co działo się, gdy obce armie wchodziły na nasze tereny. Gnębieni byli Polacy, gnębiona była polska kultura. Pamiętamy, jak nie mogliśmy swobodnie zakładać rodzin, prowadzić działalności gospodarczej, czy zwyczajnie, po polsku żyć. Dlatego szczególnie bliskie są nam wartości, które nosicie na sztandarach, dlatego szczególnie jesteśmy wdzięczni, że poświęciliście swoje życie zawodowe i swoje życie prywatne. Swoje życie poświęciliście swojej kochanej ojczyźnie, Polsce. Każdy z nas ma różne przekonania, różne poglądy, jednak to Polska nas jednoczy i to Polska zjednoczyła wszystkich, którzy w 1918 roku razem stanęli, by dokonać ważnego aktu, aktu ogłoszenia Niepodległości Polski, aktu zjednoczenia się przeciw najeźdźcom, którzy dalej czyhali na los Polski.

Dziś obchodzimy święto zwycięstwa nad bolszewikami, którzy niszczyli wszystko, co związane z tradycja, z Bogiem, z polskością narzucając nowy porządek światu. To polski oręż stanał nim naprzeciw i pokazał, jak można zwyciężyć mimo ich przeważającej siły. Siła ducha, siła współpracy z Polakami, zjednoczenia z lokalna społecznością, z która wy również się jednoczycie, to siła, która powstrzymała najazd bolszewików i która pokazała, że Polska na stale będzie gościć na mapie świata.

Po południu odbył się piknik wojskowy w Parku Miejskim. Mieszkańcy Przasnysza mogli skosztować  grochówki, obejrzeć sprzęt  wojskowy i wystawą historyczną ,,Drogi do Niepodległości”. Grupa rekonstrukcji historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich zorganizowała obóz wojskowy z punktem medycznym z okresu I wojny światowej. Także w tym dniu w przasnyskim Muzeum Historycznym odbyło się otwarcie wystawy Pana Wojciecha Surawskiego pt.  „NA KOŃ” przedstawiającej wyposażenia kawalerii polskiej XX wieku.