Dzień Patrona Miasta – Świętego Stanisława Kostki w Przasnyszu

16 września 2018 br.,  odbyły się w Przasnyszu obchody Święta Patrona Miasta – Św. Stanisława Kostki. W uroczystości uczestniczył wraz z rodziną Krzysztof Bieńkowski – kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.

Uroczystości zgromadziły tłumy mieszkańców Przasnysza, którzy przybyli aby oddać cześć Świętemu Stanisławowi Kostce. W tym ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu uczestniczyli również goście z całej Polski. Obchody Święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona w intencji mieszkańców Przasnysza w Kościele Farnym. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Świętego położony przy Domu Parafialnym. Przedstawiciele władz, instytucji społecznych i kulturalnych złożyli  tam wieńce. Na uroczystość przybył z Częstochowy Arcybiskup Wacław Depo. Obecne były władze miasta oraz parlamentarzyści: poseł Anna Cicholska i senator Jan M. Jackowski. Obchody uświetnił koncert w sali widowiskowej MDK oraz imprezy sportowe zorganizowane przez Miejski ośrodek Sportu i Rekreacji. Dużym powodzeniem cieszył się rodzinny rajd rowerowy ,,Rower z aureolą”,  który 9 września przejechał po trasie Przasnysz – Rostkowo.

W ramach powyższych obchodów 15 września w Przasnyszu na fasadzie Domu Parafialnego został odsłonięty mural poświęcony św. Stanisławowi Kostce. Wydarzeniu temu towarzyszył przyjazd tysięcy młodzieży z całego kraju. Młodzież przed wyruszeniem pielgrzymką do Sanktuarium w Rostkowie uczestniczyła w odsłonięciu muralu. Pielgrzymi w modlitwie i śpiewie oddali cześć „świętemu młodziankowi ” z Rostkowa.

Św. Stanisław Kostka urodził się w 1550 roku w Rostkowie położonym nieopodal Przasnysza. Rodzice jego – Jan Kostka, kasztelan zakroczymski i Małgorzata z Kryskich, pochodząca z Drobina koło Płocka – byli bardzo religijni. W czternastym roku życia, w początkach lipca 1564 r., wyjeżdża z bratem Pawłem i wychowawcą Janem Bilińskim na dalszą naukę do Wiednia. Był uczniem gorliwym, głęboko uduchowionym skromnym i pobożnym. W roku 1567 po ciężkiej chorobie i objawieniu Matki Boskiej podejmuje decyzję o wstąpieniu do zakonu Jezuitów. Porzuca dotychczasowe życie i ucieka do Augsburga, Dylingi, a następnie do Rzymu. Ma nadzieję na przyjęcie przez prowincjała Jezuitów w Niemczech, Ojca Piotra Kanizjusza. Tenże kieruje go do wyższych władz kościelnych. Do Rzymu przybył 25 października 1567 r. i zapukał do furty klasztornej Ojców Jezuitów. Generał O. Franciszek Borgiasz, późniejszy święty, zadecydował o przyjęciu Stanisława do nowicjatu wbrew woli rodziców. Ceremonia przyjęcia odbyła się w trzy dni później, 28 października 1567 roku. W dniu św. Wawrzyńca, 10 sierpnia 1568 r. stan jego zdrowia nagle się pogorszył. Zmarł pięć dni później w opinii świętości . Kościół Rzymskokatolicki ogłosił go błogosławionym w roku 1605, a świętym w roku 1726. Jest patronem młodzieży.